Masopust  

Na této stránce se dozvíte, co je to vlastně Masopust a pokud budete chtít něco vědět o lipnickém masopustním průvodu, otevřete podstránku "Masopustní průvod 2010" (popřípadě další ročníky) a prohlédněte si fotogalerii.

 

Co je to MASOPUST?

 

Jedná se o svátek spjatý s církevním kalendářem, ač s ním nemusí mít mnoho společného. Jeho třídenní oslava uvádí 40 denní půst začínající Popeleční středou. Po této době přichází Velikonoce. Masopust je proto také pohyblivým svátkem.

Masopustu předchází "tučňák", neboli Tučný čvrtek (kde je třeba jísti a píti do syta, aby byl člověk celý rok plný sil). Což se dnes prodlužuje až do neděle, kdy by měla probíhat večerní masopustní zábava. Tancovati se začalo již po poledni přímo na návsi. Muzika hrála až do pondělí. Od úterý tak procházely vesnicí maškary známé i neznámé. Hrála se divadelní představení. Masky za obveselení dostávaly od domácích pohoštění k zakousnutí i k zapití.

Masky byly různorodé, dle tradic se však mnohé každoročně opakovaly. Mmedvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, klibna (= šiml) - kobyla, koníček, skrývající často dvě osoby, jezdec na koni, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších. Veselí končila půlnocí troubením ponocného. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají).